ücretsiz testler

11.03.2011 16:22


Şeker ölçüm testleri ücretsiz

Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan INR ölçüm çubuklarının geri ödemesiyle ilgili haberler üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, testlerin hastanelerde standart laboratuvarlarda ücretsiz yapıldığı ve bundan kaynaklı herhangi bir hasta mağduriyetinin söz konusu olmadığı belirtildi.
 
 

Bakanlığın yazılı açıklamasında, vatandaşların kendi kendilerine yapabildikleri kan şekeri ölçümü için kullanılan stripler ile kanamayla ilgili bir test olan INR ölçümünün, bu ölçüm için kullanılan malzemelerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmesinin birbirinden tamamen farklı konular olduğu belirtildi.

"Kendi kendine INR ölçümüne" ilişkin bir standart bulunmadığı kaydedilen açıklamada, buna yönelik ürün pazarlayan bir firmanın başvurusu üzerine konunun Türkiye'de önde gelen bilim adamlarıyla değerlendirildiği ifade edildi.

Bu değerlendirmenin, "INR ölçümlerinin, iç ve dış kalite denetimleri yapılan bir laboratuvar tarafından yapılması, aksi halde kanama ve tromboz riski olduğu, çok sık ölçülmesi gereken hastalar için de sağlık personeli tarafından yapılmasının uygunluğu" yönünde olduğuna işaret edilen açıklamada, "Bu testler hastanelerde standart laboratuvarlarda ücretsiz yapılmakta ve bundan kaynaklı herhangi bir hasta mağduriyeti söz konusu olmamaktadır. Konunun tasarruf ile ilgisi bulunmayıp, bilim adamlarının görüşü doğrultusunda uygulama yapılmaktadır" denildi.
 

♥ Anlamlı Sözler

♥ Etkileyici Sözler

♥ Aşk Sözleri

♥Sevgi Sözleri

♥Güzel Sözler


onlinevarWebsite counterkisi girdi toplam