Vekil sunucu

03.05.2012 04:53

 Zaman zaman yetkili sunucu veya proxy olarak da anılan Vekil sunucu, internete erişim sırasında kullanılan bir ara sunucudur. Bu durumda, örneğin bir web sayfasına erişim sırasında direkt bağlantı yerine:
Tarayıcı vekil sunucuya bağlanır ve hangi sayfayı istediğini söyler
Vekil sunucu gerekiyorsa o sayfaya bağlanır ve içeriği alır
Vekil sunucu tarayıcıya içeriği gönderir
Bu teknoloji, birçok avantaj sağlar:
Ekstra hız: vekil sunucu, çok ziyaret edilen sayfaları önbelleğine alabilir. Bu durumda, o sayfa ziyaret edilmek istendiğinde dünyanın öbür ucundaki bir sunucuya bağlanmak yerine önbellekteki bilgi okunur.
Ekstra kontrol: vekil sunucu, istenen sayfalara erişim verip istenmeyenlere erişim vermeyebilir. Kimin hangi sayfaya girdiğini bellekte tutabilir. Gerekiyorsa, içeriği değiştirerek (örneğin küfürleri silerek) verebilir.
Ekstra güvenlik: vekil sunucu, virüslü dosyaları otomatik olarak temizleyebilir. Ayrıca, ağda hiç kimsenin internete direkt erişimi olmadığı için bir virüsü veya zararlı bir programı yayma ihtimalini de azaltır.


Mozilla Firefox 2.0 altında Vekil sunucu tanımlanması
Ekstra gizlilik: Özellikle Çinliler Google ve Vikipedi gibi Çin hükümetince yasaklanan sitelere bağlanmak için bu yönteme başvururlar.
Minimum erişim: Özellikle Türkiyede ikamet edenler YouTube gibi Türkiye Cumhuriyeti tarafından yasaklanan (teknik tabiriyle "erişimi engellenen") Web alanlarına bağlanmak için bu yönteme başvururlar.
Genelde internet servis sağlayıcılar, şirketler ve büyük ağlar (kampüs ağları gibi) tarafından kullanılır

 

 

oyun neden açmıyor

sorun DNS AYARLARI,DNS ayarlari nasıl düzenlenir,  

empires uyuna giremiyorum


empires oyuna giremiyorum,empires oyuna giremiyorum sorun cözüldü, videolu anlatim seyret

DNS ayarları nasıl yapılır


DNS ayarları nasıl yapılır,DNS ayarları nasıl yapılır vıdeolu anlatım    

en iyi dns ayarları


dns ayarları,oyunlar için dns ayarları,dns ayarları nasıl yapılır,yasaklı siteler için dns ayarları,oyunlar içi dns ayarları,dns ayarları nasıl yapılır videolu anlatım, Google, DNS Ayarları: oyunlar için dns     8.8.8.8     8.8.4.4 Open, DNS Ayarları: yasaklı siteler...

onlinevarWebsite counterkisi girdi toplam